amor sanctus
Amor Sanctus * Zsmbki Szkla

..."Legyen gynyrsge az n nekemben,

n pedig hadd gynyrkdjem az rban..."

 

"Szmomra az Amor Sanctus nem csak egy egyttes,

hanem inkbb egy letforma"

(Zsfi)

 

 

 
Llekparkol

LLEKPARKOL

 >>>

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
SZVEGEK

  Latin text  >>>

 

 
Amor Sanctus
Szent Bernt ritmusa az isteni szeretetrl
 
Szent szeretet, szz szeretet,
nnepl, ders szeretet
Kiben nincsen semmi bn,
De minden rmt ismer
S meri megcskolni Istent
Bizalommal, mindig hn!
 
Szz szeretet, mindig diadalmas,
Mgis mindig lakodalmas,
Mgis mindig mmoros!
Magas szeretet, kirlyi
Tbb mint fiui s lenyi;
Mtkasggal koszors!
 
Hol ez megvan: mi hinyzik?
S kiben nincs meg, lgyen brki:
Egyenl a senkivel.
Szeretetben lesz a llek
Arja az Istensgnek
S Krisztusval egybekel.
 
A szeretet sr s hajt;
A szeretet kr s shajt;
Shajjal tpllkozik.
A szeretet, hogyha nem knny,
Nem shaj, mlybl nem jn,
Nem is g, igazi.
 
S oly nagy a szeretet lngja
s az gst gy kvnja,
Hogy kihunyni sohse fog;
Semmi zpor el nem oltja
S folyvz el nem fojtja;
Mindig csak jobban lobog!
 
S ez a lng maga az let;
Msra nem lehet szksged!
Ami j mg van egyb,
Nlkle nem r semmit!
Mind leolvad s elomlik!
Mind csak tn semmisg…

 

 
regrisztrci
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
KOTTK

 

 >>>

 

 
szmll
Induls: 2007-03-23
 
Pinczinger Jòzsef

 

 

Pinczinger Jzsef

 

1948. prilis 2-n szletett Buenos Airesben, Argentna fvrosban. Apja Pinczinger Lajos, magyar szrmazs, a piaristknl magn tanulknt rettsgizett (Sk Sndor volt az osztlyfnke) s 1927-ben Argentnban telepedett le. Anyja, Adorinda Francisca Dobal, spanyol bevndorlk lnya.

ltalnos iskola vei befejeztvel a zeneplyt vlasztotta s felvtelt nyert heged szakon a “Conservatorio Nacional de Msica Carlos Lpez Buchardo” nemzeti konzervatriumba, mely akkoriban zenetanrkpzknt mkdtt, ahol az nekkar, a zenekar s a kamara tri tagja volt.

1968 s 1971 kztt nekelt a Fvrosi “Coro Facultad de Arquitectura” - ban (ptszeti Egyetem nekkar), ahol Antonio Russo volt az egyttes mestere. Befolysnak s irnytsnak ksznheten vltozs kvetkezett Jzsef zenei tanulmnyaiban, hisz a zenetanri diploma megszerzse utn a karnagyi plyt vlasztotta.  Kt vig volt az nekkar tenor szlam felelse. Tbb zensz trsval megalaptotta s vezette a “Grupo Joven de msica antigua”-t (Fiatalok rgi zenei egyttese), kzben zenetudomny s karvezets szakokra jrt az “El Salvador” katolikus egyetemen, illetve a Teatro Coln operahzban.

Tanulmnyait rvidesen megszntette, mert Europba utazott.

1971-tl 1973-ig a Magyarok Vilgszvetsge s a Magyar Kulturlis Kapcsolatok Intzet rvn sztndjas vendghallgatknt karvezetst, Kodly mdszert, magyar npzent s zenetrtnetet tanult a Liszt Ferenc Zeneakadmin, ahol szintn a tagja volt az intzmny nekkarnak.

 

Ezutn Prizsba utazott, hogy Phillippe Caillard mesterkurzusn rszt vegyen, azonban kzben felajnlottk a Madridi Nmet Iskola privt zenetanri llst, melyet elfogadott, s 1973-1974-es iskolavekben ott dolgozott.

Szintn sztndjat nyert a Granadai   XVI.   Zene s Tnc Fesztivl (“Manuel de Falla”) nyri karnagyi kurzusn. Tenor volt a fesztivl Kamara Krusn.

1974-ben visszatrt Argentnba, s 1986-ig Villa Carlos Paz nev vrosban lt, ahol 10 vig, mint ltalnos s kzpiskolai zenetanr dolgozott.  Az nkormnyzati nekkarnak karnagya lett, s a vros Kulturlis Igazgatsg zene szekcijnak felelse.

t ven keresztl szervezte a tartomnyi, majd orszgos krus tallkozkat. 1986-ban bemutatta a “Canciones para ninos de hoy” (Dalok mai gyerekeknek) sajt szerzemny dalciklust. Villa Carlos Paz-ban tbb kamarai egyttes alaptja, vezetje, illetve tagja volt.

Szintn ekkor alaptotta meg s szerkesztette a helyi “La Alkuza” kulturlis folyiratot.

 

1981-1982-ig sztndjasknt tovbbkpzsi tanulmnyokat folytatott Prizsban. Viola da Gamba-t tanult a Schola Cantorumban s Gregorin neket, blockfltt, Francia renesznsz voklis polifnit s Orff-Kodly mdszert a Katolikus Egyetem Liturgikus Intzetben. Ott a “Petite ensemble baroque” tagja volt.

Visszatrt Argentnba, ahol az elbb emltett vrosban folytatta munkssgt.

Tbb sznhzi darabhoz szerzett zent, ezek kztt volt: “A salemi boszorknyok” (Arthur Miller), “A kopasz nekesn” (Ionesco) “Kzpkori ismeretlen szerzk rvid vgmvei” stb.

1986-tl ngy vig a Budapest-Kelenfldi Szent Gellrt plbnia kntoraknt s az nekkar vezetjeknt dolgozott. Itt komponlta s az ifjsgi egyttessel bemutatta tbbek kztt a "Kelennfldi Passi" s "Az r nkem psztorom" cm mveit.

1990-tl 2003-ig a Budapesti Jzsef Attila, majd a Szent Imre gimnzium zenetanra, az nekkar s zenekar vezetje lett. Megalaptotta a “Rajeczky Benjamin” gregorin nek s npdal versenyt.

Az iskola egytteseivel tbb mvet mutatott be, kztk a “Karcsonyi Oratrium” - ot, a Szent Imre mist s a Missa Taiz-t. Az iskola Latinovics Zoltn diksznpad rszre kt sznhzi darabnak is rta a zenjt.

A Szent Imre Gimnzium “Szent Rbert” osztlyfnke volt.

Tantott a Zsmbki Zeneiskoln s mint helyettes tanr az akkori Zsmbki Tantkpz fiskoln.

2013-2017-ig zenetanr, majd kulturlis szervez, a Roma Klub vezetje s a Roma Napok szervezje volt a Zsmbki Premontrei Szakkzpiskola s Gimnziumban.

A Zsmbki “Keresztel szent Jnos” templom Scholnak vezetje.

2004-tl 2017-ig az “Amor Sanctus” egyttes vezetje s komponistja.

2014-ben, amikor Villa Carlos Paz megnnepelte alaptsnak 100. vforduljt, bekerlt a vrost kulturlis letnek 100 legmeghatrozbb szemlyisgei kz.

2015-ben Villa Carlos Paz-i Quo Vadis kiad megjelentette magyar s spanyol nyelven a “Llekparkol” (Camino a casa) cm knyvt. Ez alkalommal a vros nkormnyzata megtisztelte a “Illusztris Polgr” cmmel.

2018-ban A Magyar rdemrend lovagkeresztje (polgri tagozat) kitntetsben rszeslt.

 

   

 

 

BESZLGETS

 

PINCZINGER JZSEFFEL

 

Sokan emlkezhetnek rd mint a Kelenfldi Szent Gellrt Plbnia egykori kntorra, illetve mint a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnzium volt nektanrra, de taln kevesebben tudjk, mennyire sokoldalan kpzett zensz vagy…

 

Argentnban, a Buenos Airesi Zeneakadmin szereztem hegedtanri diplomt. 1971-ben sztndjas vendghallgatknt kerltem Budapestre, ahol a Zeneakadmin kt ven t karvezetst, magyar npzent, Kodly-mdszert s zenetrtnetet tanultam. Tanrom volt Sznyi Erzsbet, Maklri Jzsef, Kro Gyrgy. 1974-ben a Granadai Nyri Zenei Fesztivl karnagytovbbkpz kurzusra kaptam sztndjat. Ht vvel ksbb, 1981-ben – ismt sztndjasknt – eljutottam Prizsba, ahol a Katolikus Intzet Liturgikus Zenei Tagozatn gregorint, XVI. szzadi francia polifnit, Orff-Kodly mdszert s viola da gambt tanultam. A kntori oklevelet 1986-ban szereztem meg, de ekkor mr kntorknt dolgoztam a Kelenfldi Szent Gellrt Plbnin.

Szinte egsz letemben zenetantssal foglalkoztam – idn lesz harminchrom ve annak, hogy elszr lptem be rt tartani egy osztlyba. Spanyolorszgban a Madridi Nmet Szent Mihly Iskolban, Argentnban az Istengyermek Plbniai ltalnos s Kzpiskolban tantottam. Magyarorszgon a Jzsef Attila Gimnziumban, a ksbbi Budai Ciszterci Szent Imre Gimnziumban kezdtem el a tantst, jelenleg a Zsmbki Premontrei Szakkzpiskola s Szakiskola zenetanra s az ottani Szent Norbert Alaptvny kulturlis szervezje vagyok. Emellett a zsmbki szklt is vezetem.

 

Az Amor Sanctus repertorjnak nagy rszt a te klnleges hangzs, mly hitet sugrz szerzemnyeid alkotjk. Hogyan kezdtl el zent szerezni?

 

Mint szinte mindenki, aki zenvel foglalkozik, n is viszonylag korn megprblkoztam a zenerssal. De igazbl – „komolyabb szndkkal” – a Szent Gellrt Plbnin szletett az els, tnyleg eladsra sznt „m”: ez volt Az r nkem psztorom. Ksbb egyre inkbb belejttem, s attl fogva folyamatosan jabb s jabb darabokat rtam, kizrlag egyhzi nekeket. gy gondolom, ilyen rtelemben a Szent Imre Gimnziumban tlttt vek is igen gymlcszk voltak – sok darabot rtam az ottani dikoknak, tbbek kztt a Taiz, a Simplex s az Ifjsgi Mist, a Karcsonyi Oratriumot. De leginkbb az Amor Sanctusban „lem ki magam” mint zeneszerz.

 

Sok mved szletett a zsoltrok, a kzpkori himnuszkltszet vagy ppen egy-egy szentrsi jelenet ihletsbl…

 

Mr rgta kizrlag bibliai vagy szent rktl szrmaz szvegekre rok zent. Ezek kztt vannak - s jszvetsgi idzetek, zsoltrok, Szent Bernt, Aquini Szent Tams, Pzmny Pter kltemnyei. Jobb szvegeket nem tudnk kitallni, s ezek a szvegek nem csak azt foglaljk ssze, ami a hitnkkel, az egyhzzal kapcsolatos, hanem azt is magukban hordozzk, amit az ember rez vagy rezhet, felfoghat Istenbl s a Vele val kapcsolatbl. Igyekszem alkalmazkodni a liturgihoz – fontosnak tartom az ordinrium szigor betartst, nemcsak szvegben, de szerkezetben is. Sokszor az eredeti latin szvegre pl a dallam, mert szvesen engedek a latin nyelv szveg „lktetsnek”. Kisebb-nagyobb sikerrel prblkozom azzal, hogy valamifle hd jelenjen meg abban, amit rok. Olyan hd, ami sszekti a tbb vszzados egyhz kincseit – a gregorin neket, a szent szvegeket – a mai zenei nyelvezettel.

gy gondolom, hogy az egyhzban csak gy lehet alkotni, ha az, aki alkot, ismeri s rtkeli mindazt, ami a mvszetben az egyhz kincsv vlt. Ekkor nem szakad meg a folyamatossg, s nem keletkeznek olyan mvek, amelyek teolgiailag hibsak, tele vannak kisebb-nagyobb tvedsekkel, s teljesen „szubjektv” – a szerz egyni rzsein alapul – kiindulpontbl szletnek, liturgiai szempontbl pedig teljesen nknyesek. Ezek a mvek alkalmatlanok a szolglatra. Az egyhzi zenben elsdleges szerepe van a szvegnek, ami – Istenrl vagy Istenhez szl – ima, teht a zennek a szveghez kell alkalmazkodnia.

 

Az Amor Sanctus vezetjeknt kezdettl fogva fontosnak tartod a gregorin zent. Lassan hagyomnny vlnak a minden hangszerksretet nlklz, gregorin nekes nagybjti szentmisk. Ez egyfajta sszekapcsolds a rgi korok embereinek imjval, istenkeressvel…

 

Nagyon rtkes s klnsen fontos, hogy az Amor Sanctusban tbbfle stlusban nekeljnk, s kpess vljunk mindannak az eladsra, ami az egyhzi zene klnbz stlusaibl vals rtket kpvisel. Mindezek alkalmasak arra, hogy misken, imarkon, szentsgimdsokon szolgljunk ltaluk. Ilyenek a gregorin nekek – akadnak kztk elg nehezek is –, a polifonikus mvek, a taizi nekek vagy az ortodox dallamok.

 

Van egy igen eredeti kifejezsed, gy hangzik, hogy „llekparkol”. Valamikppen taln az Amor Sanctusnak is hivatsa, hogy „llekparkolv” vljon. Hogyan lhetjk ezt meg?

 

Mindannyian vgyunk arra, hogy egsz letnkben – lelki rtelemben – Isten kzelben lehessnk, igaz? („Nyugtalan a mi szvnk, amg meg nem nyugszik Benned” – mondja Szent goston.) Egsz letnk folyamn jvnk-megynk, dolgozunk, szrakozunk – s emell odalltjuk a clt, hogy hv keresztnyknt mindig mindent gy tegynk, hogy az Istenhez fordul ima legyen – kpletesen szlva: vgig „adsban maradjunk”. De ezt nagyon nehz megvalstani. A szentmise s a szentsgek vtele mellett „pihenhelyekre” is szksgnk van: olyan helyekre, ahol Istenrl s a llekrl (ami az v) szl mindaz, amit ppen tesznk, s a lelket tpllja. Olyankor, amikor ppen nekelnk, hegedlnk, szent szvegeket olvasunk, szent szvegekrl beszlgetnk – anlkl, hogy tudatosan brmi klnset tennnk –, a llek tpllkozik s „parkol”. Pihen, flretve mindazt, ami kvl, a munkahelyen, az utcn, a vilgban trtnik. Nem azrt szksges ez, mert el akarunk szakadni a vilgtl, hanem azrt, hogy Isten kzelben maradhassunk.

 

Mrciusban volt ktves az Amor Sanctus egyttes. Visszatekintve erre a kt vre, mi jelentette szmodra a legnagyobb lmnyt?

A legnagyobb lmnyem az, hogy tbb mint tz v utn megvalsult egy haj, egy vgy, hogy jra egyttlegynk, jra az egyhzban s ezen bell „a szkebb ptriban”, a Szent Gellrt Templomban nekeljnk, zenljnk. Szmomra ez a hely nem csak nagyon fontos volt letem egy nehz idszakban – a Gondvisel keznek jabb bizonytkaknt – hanem ktelez is arra, hogy korltaim ellenre a legjobb tudsom szerint tegyem, amit tennem „kell”. Bevallom, sokszor ez nem egszen sikerl. Mgis, ez nem csak azokkal szemben ktelessgem, akik bznak bennem, hanem Istennel szemben is, akinek sokkal tartozom, br tudom, hogy Õ mindent ingyen adott.

 

 

 

 
VISSZA          >>>

 

 
.

 

    

Csend, fny, zene…      leheletnyi misztriumban a llek a mozdulat szobrszaknt egy pillanatra megpihen… Taln lmodik, mikzben a zene s a csend egyttes jtkban  fel is bred, rdbben jra s jra arra a valsgra, hogy Isten sokkal inkbb tsejlik a minket krllel vilgban semmint szembetnik. – Ez az Istennel val finom tallkozs szlalt meg az „Amor Sanctus” egyttes muzsikjn keresztl...

D. A.  >>>

 

 
Escritos / rsok

ESCRITOS / RSOK    

 
Blog
 
rj neknk!

 

escrbenos

pinci552002@yahoo.es

 
AS Videk

   

 

 
Karcsonyi oratrium

 

KARCSONYI ORATRIUM

(rszletek)

>>>

 
ra
 
linkek
 
Tartalom