LLEKPARKOL
2009.04.24. 15:02
A CSENDRL
- Egyes afrikai npek azt lltjk, hogy a trzsfnknek a szava szent, mert a csendbl
szletik”.
- Egy spanyol r szerint „a csend az, ami hitelesti/igazolja a szavakat”
- VI. Pl azt rja: „A Nzreti iskola, melyben elkezdjk megismerni Krisztus lett, a csendre tant elssorban. Brcsak ismt kivirulna bennnk a csend nagyrabecslse, vagyis ennek a csodlatos s nlklzhetetlen lelki magatartsnak az rtkelse”
A csend nem annyira a hangoknak a hinya, hanem inkbb a bels letnek a megnyilvnulsa, a llek sszefogottsga, bkje s szrnyalsa. A csend a zrzavarnak a hinya.
A kapcsolatot s a tallkozst, pl. egy mvszi alkotssal, a blcs emberrel, az igazi szerelemmel csak a csend biztosthatja. Istent is elssorban a csendben tallhat meg.
Valaki azt mondta: „ahhoz, hogy Istennel tudjunk tallkozni, szksgnk van egy sivatagra…s mindig van egy sivatag annak szmra, aki mlt r”
- Garca-Salvez, spanyol r gy szl tantvnyaihoz: „Ne flj a csendtl. A sok beszd az res embernek a jellemzje. Kint keresi azt, amit bent nem tall”
- Egy japn szentencia pedig: „Hallgatnod kell a csendes ember szavra”
- Szent goston rsain ezt a mondatot talljuk: „Jzust ne keresd a tmegben… Istent csak a figyelem magnyossgban lehet ltni”
- Izajs knyvbl: „Nzztek a szolgm, akit tmogatok. A vlasztottam, akiben kedvem telik. Kirasztom a lelkemet, hogy igazsgot vigyen a nemzetekhez. Nem kilt majd, s nem emeli fel a hangjt. Szava se hallatszik az utckon. A megtrt ndat nem tri ssze, a pislkol mcset nem oltja el. Hsgesen elviszi az igazsgot. Nem lankad el, sem kedvt el nem veszti, mg az igazsgot meg nem szilrdtja a fldn. Az tantsra vrnak a szigetek”
- A perzsa blcsessg szerint: „A sz vet, a csend arat” /Jzus, tantsval vet, kereszthallval s feltmadsval arat azaz, megvlt minket /
- Ren Char, francia klt azt rta: „A csend az igazsgnak a hvelye”. /Jzus csendben marad, amikor Piltus megkrdezi: Mi az igazsg?/
Szmunkra a csend mindig titok marad, nem ismerhetjk sem tapasztalhatjuk meg igazbl, teljesen. gy, ahogy Istent sem ismerhetjk se tapasztalhatjuk teljesen. De a szksges csendben tallkozhatunk vele, s ez a ltszlagos csend is megsznik, amikor Isten jelentkezik. Mert az imdsg: prbeszd. Ha nincs prbeszd, akkor csak ncl meditci van. A meditci viszont medd s hasztalan, ha nem az imdsgra irnyul.
- A prdiktor knyvbl:”Vigyz a lbadra, amikor Jzus hzba mgy! Hallgatni menj oda! Ne szljon elhamarkodottan a szd, s a szved ne siessen a szval Isten eltt! Mert az Isten a mennyben van, te meg a fldn. Ezrt lgy kevs beszd!”
- Egy rgi, rvid japn kltemny gy szl: az igazsg, melyet meg lehet fogalmazni, nem az rk igazsg. Az a nv, amit ki lehet ejteni, nem az rkkvalnak a neve”
- Robert Juarroz, latin amerikai klt szerint: „A szavak a csendnek, a csend a mindensgnek az sszefoglalja”
A Szentllek csendben munklkodik. Az rkkvalsg csendjben. Az tvltoztatsnl, br eltte s utna ugyanis elhangzanak emberi szavak, mgis a titkot a Szentllek csendes munklkodsban sejtjk.
A szavak az idben lteznek, a csend az rkkvalsgban.
Amikor Jzus kilehelt a lelkt, egy szzados felismerte benne az Isten arct. Ilyen felismers csak egy nagy csend kzepette lehetsges. Abban a csendben, mely nem a hangoknak a hinya, hanem a vilg zrzavarnak a megsznse. Amikor Isten megjelenik, akkor a lthat, tapinthat teremtett vilgnak e valsgai httrbe szorulnak, hogy ne zavarjk a tallkozst.
- Mria, kincsesldaknt, egsz leten t „csendben rzi szvben a Szenthromsg titkait”
- A Katolikus katekizmusban olvassuk ezt a mondatot: „A hrom nagy Isteni titok: Mria szzessge s szlse, s az r halla, Isten csendjben teljesedett be”
- Roger Schutz rsaibl: „Vajon nem keresztny hivats-e a tabernkulum el trdelni, s ott hallgatva eltlteni egy jszakt?”

|