M. Piotrowski atya rsa
2008.10.05. 15:23
„Szeresstek egymst” /katolikus magazin 1-2006. szmban 7-9. oldal
Ne fljetek a szentsg tjra lpni!
Azt az ltalnos meggyzdst, hogy II. Jnos Pl ppa szentknt lt, a hvek mr temetse alatt „Santo subito!” („Legyen szent azonnal!”) feliratokkal s kzfelkiltsokkal kifejeztk.
II. Jnos Plbl sugrzott az embersg, jellemnek gazdagsga, jsga, blcsessge s a szeretet. Krisztus sugrzott szemlyisgbl, aki az ember szentsgnek forrsa s kivlt oka. Isten Szolglja, II. Jnos Pl ppa letben, lelkipsztori tevkenysgben, szenvedsben s hallban maga Jzus Krisztus tette szemlyess s jelenvalv szeretett.
Ne fljetek elfogadni Krisztus szeretett!
II. Jnos Pl letnek pldjt ltva tudatosul bennnk, hogy minden ember az Istennel val kzssgre hivatott, st mindenkinek az isteni termszet rszesv kellene vlnia (v. 2 Pt 1,4). Ezrt senki sem ri el a teljes embersget, ha nem egyesl Krisztussal, s nem hagyja, hogy Isten irgalmas szeretete tlelje. Az a szeretet, amely elveszi a vilg bneit, eltpi a gonosznak lnct, meggygytja a legfjbb sebeket, a legnagyobb bnskbl pedig szenteket teremt.
II. Jnos Pl letszentsgn elmlkedve tudatosul bennnk, hogy Isten tged is s engem is a szentsgre hv: kivtel nlkl minden bns embert, s meg is ad mindent, amire szksgnk van ahhoz, hogy szentt vljunk, vagyis elrjk a teljes boldogsgot. Tlnk csak a beleegyezst s egyttmkdst vr. A szentsg Isten mve, de az ember egyttmkdse nlkl elkpzelhetetlen.
Halla utn II. Jnos Pl mg nagyobb ervel szlt meg bennnket, mint ahogy tette az letben. Lelki rksge ltal szl hozznk: ne fljetek Krisztus eltt kinyitni szvetek ajtajt! Ne fljetek odaadni magatokat Mrinak, s ne fljetek azt ismtelgetni, hogy: Totus tuus – Egszen a tid. Tanuljatok tle Krisztus irnti ntadst, s olyan hsies fokban gyakorolt hitet, amilyen az hite volt. Sajttstok el azt a fajta remnyt, amely benne lt, remnyt az emberi szempontbl remnytelen helyzetekben. Ne fljetek a szentg tjra lpni, s ne fljetek mindennap gy imdkozni: szentt akarok vlni, Uram, vagyis olyann akarok vlni, mint amilyenn Te akarod, hogy vljak! Ne fljetek mindennap Krisztust kvetni az isteni parancsolatok s az Evanglium tmutatsai alapjn. Jrjatok a hit tjn, ne fljetek bzni az rban, aki a vgskig szeretett minket, vllra vette bneinket, hogy kereszthallval s feltmadsval megvltson bennnket. Ne fljetek Krisztus eltt megvallani bneiteket a bnbnat szentsgben, s bzzatok az vgtelen irgalmassgban.
II. Jnos Pl tudatostja bennnk, hogy a szentsg Krisztussal val egyeslst, Krisztusba, mint szlbe val beoltst jelent: „n vagyok a szlt, ti a szlvesszk: aki n bennem marad, n pedig benne, az sok gymlcst terem, mert nlam nlkl semmit sem cselekedhettek” (Jn 15,5). A Krisztusba val beolts eredmnyeknt az ember Isten letben s szeretetben rszesl, vagyis elri a teljes emberi valsgot, teljesen megvalstja magt, hiszen Krisztus kiteljesti benne a teremts mvt s szentt alaktja.
Mit tegyek, hogy szentt vljak?
Vgyni a szentsgre annyit jelent, mint vgyni a teljes embersgre. A szentsg a teljes boldogsg, vagyis a szeretet, a szabadsg s az igazsgossg. Ezt a teljessget a beleegyezsnk s a Krisztussal val egyttmkdsnk nlkl nem rjk el soha.
Mit tegyek, hogy szentt vljak? Nzzk azt a pldt, amit II. Jnos Pl hagyott rnk.
Ha a szentsgre vezet kalandos tra akarsz trni, trj be elszr egy gyntatszkbe. Valld meg bneidet, s Szentldozs utn mondd el Jzusnak, hogy letedet vele kpzeled el a tovbbiakban, krd meg, hogy tantson meg szeretni, hogy tiszttson meg az egoizmustl, hogy segtsen neked megvltozni s szentt vlni. Tedd ezt olyan kitartan s lelkesen, ahogy II. Jnos Pl is tette gyermekkortl fogva. Te is ajnld fl mltadat, jelenedet, jvdet, mindent, ami vagy s amid van. Mindennapi imdban rendszeresen ismteld: Totus tuus – Egszen a tid.
Jzus „az t, az igazsg s a let” (Jn 14,6). Tallkozni kell vele s meg kell szeretni t. Ez elssorban a szentldozsban lehetsges. Igyekezznk, amikor csak lehet, szentmisn rszt venni, fogadjuk szvnkbe Jzust, ersdjnk jelenltvel. eltlt minket szentsgvel, letvel, rmutat az tra, megismerteti akaratt. Nha nem lesz egyszer a kvets, de tja a teljessgre vezet.
Mindenkit, aki elkedvtelenedik, II. Jnos Pl gy bztat: Keljetek fl, menjnk! „Ha ezek a szavak prbatteleket, nehzsgeket, fjdalmas keresztet jelentenek, akkor se fljnk semmitl! Mert ezek a szavak egyttal rmet s bkt hoznak, mert ezek a szavak a hit gymlcsei.
Isten szeretete nem helyez a vllunkra elviselhetetlen terheket, nem jr olyan feladatokkal, amelyeket ne tudnnk vghezvinni, a szksges kegyelmi segtsget pedig mindig megkapjuk.” (Keljetek fl, menjnk!)
Keljetek fl, menjnk!
A hit tjn szksgnk van mindig az nfegyelemre. Meg kell terveznnk napirendnket, s vasfegyelemmel kell vghezvinnnk azt. A napirendben mindig helyet kapjon az imdsg, amikor Krisztussal kettesben vagyunk; a munka, amikor msokat szolglunk; s szksg van az alapos pihensre is. A feladatokat, munkt, imdsgot teljes szvvel kell vgeznnk, s igyekezznk minl nagyobb elvrsokat tmasztani magunkkal szemben. Le kell gyznnk egoizmusunkat, amely ltalban gy nyilvnul meg, hogy nincs kedvnk a megerltet feladatok elvgzshez, lustk vagyunk s minderre mg kifogsokat is tallunk. nfegyelemmel, ers akarattal kell rknyszerteni magunkat a munkra, a feladatok elvgzsre, az imra, klnsen akkor, amikor mindehhez semmi kedvnk nincsen.
Ha gyngesge s a buksai ellenre is a parancsolatok s az Evanglium tjn fog haladni az ember, s Isten akaratt kvnja teljesteni lete minden terletn, akkor Jzus kpes lesz talaktani embersgt, kiteljesteni rajta a teremts mvt, s segteni a szentt vlsban.
Nem szabad elfelejteni, hogy az ember lelki ereje az imban rejlik. Jzus elssorban ima kzben s a szentsgek vtelekor tud a szvnkben munklkodni. Ilyenkor tudja megbocstani bneinket, s eltlteni szvnket a szeretettel. gy mr rthetjk, mekkora kr ri azokat, akik elhanyagoljk az imdsgot: letk elkorcsosul, majd elhal, s ezltal teljesen vdtelenn vlnak a gonosz tmadsai ellen.
Hogy nap mint nap a hit tjn haladjunk, minden napra meg kell hatroznunk az imra fordtand idt. Ennek szmos formja lehet: rzsafzr, Isteni Irgalmassg rzsafzre, Szentrs elmlkeds, szentsgimds vagy ms imdsg. Nincs mentsg az ima elhalasztsra, sem a kedvetlensg, sem a rossz hangulat. pp akkor, amikor nincs kedvnk imdkozni, akkor kellene ktszer annyi idt tltennk imval, s flajnlani rossz hangulatunkat vagy kedvetlensgnket Jzusnak. A kedvetlensg s az ima elhalasztsa a gonosz egyik legalattomosabb s legveszlyesebb ksrtse. Ezt tudnunk kell s hatrozottan el kell utastanunk a ksrtst.
A lelkilet polshoz elengedhetetlen a havi szentgyns lehetleg lland lelkiatynl. Klnsen fontos lenne Krisztusnak meggrni: Jzusom, grem, hogy igyekezni fogok mindig a kegyelem llapotban lenni, s ha slyosan elbuknk, azonnal Hozzd jvk, hogy a bnbnat szentsgben bnmtl megszabadts.
II. Jnos Pl letben minden „a szentsgben elrejtztt Istennel kezddtt”. lete nagysgnak titka ppen az imdsg, amire naponta tbb rt rsznt. A szentmisnek, imnak, elmlkedsnek ksznhette a krisztusi szeretetet, blcsessget, tudst s ert, mert Krisztus az egyetlen Forrs, „akiben a blcsessgnek s ismeretnek minden kincse elrejtve van” (Kol 2,3). A krakki idkre visszaemlkezve a Szentatya gy rt: „Hzi kpolnmban nem csak imdkoztam, hanem ott rtam is. Ott rtam knyveimet. Meg vagyok rla gyzdve, hogy a kpolna egy olyan hely, ahonnt klns ihlet rad. risi kivltsg egy ilyen jelenlt kzelben lni s dolgozni, olyan mint egy hatalmas mgnes. J bartom, a mr nem l Andr Frossard, knyvben megrta, Isten ltezik, tallkoztam vele, s nagyon megfogott jelenltnek ereje s szpsge. De nincs is mindig szksg fizikailag tmenni a kpolnba ahhoz, hogy llekben a Legszentebb jelenltben talljuk magunkat” (Keljetek fl, menjnk!)
II. Jnos Pl hangslyozza, hogy csak az tud igazn szeretni, aki imdkozik: „A felebartunk irnti rdeklds a pspk imjval kezddik, az Krisztussal val beszlgetsvel, aki re bzza vit. Az ima felkszt a felebartainkkal val tallkozsra. Ezek olyan tallkozsok, amelyek sorn lelki nyitottsgunknak ksznheten klcsnsen megismerhetjk s megrthetjk egymst, mg akkor is, amikor nincs sok idnk. n mindenkirt naponta imdkozom. Amikor tallkozom valakivel, mr imdkozom rte, s ez mindig segt a vele val kapcsolatban. Nehz megmondanom, hogy ezt az emberek hogy lik meg, meg kellene ket krdezni rla. De ez az n alapelvem, mindenkivel gy beszlek, mintha Krisztus kldte s bzta volna t rm.” (Keljetek fl, menjnk!)
A hit mindig mly rtelmezsre trekszik, ezrt rendkvl fontos hitismeretnket j knyvek s sajttermkek olvassval nvelni. II. Jnos Pl e tmban is rtkes tanccsal szolgl: „Mindig voltak ktsgeim: mit olvassak? Igyekeztem a leglnyegesebbet kivlasztani. Olyan sok minden jelenik meg, de nem minden hasznos s rtkes: Kpesnek kell teht lenni szelektlni, kivlasztani. Gyerekorom ta szerettem a knyveket. A knyvolvass szeretett desapm nevelte belm, amikor mellm lt s flolvasott, Sienkiewiczet s ms lengyel rkat. Amikor meghalt az desanym, ketten maradtunk apmmal. mindig arra bztatott, hogy a legrtkesebb irodalmat ismerjem meg.” (Keljetek fl, menjnk!)
Megprbltatsok idejre
Ha kitartan treksznk a hit tjn az letszentsgre jutni, akkor egszen biztos sok megprbltatsban lesz rsznk. II. Jnos Pl igyekszik felkszteni minket ezekre a megprbltatsokra, gy fogalmaz: „Mindig lesznek megprbltatsok. Ebben nincs semmi klnleges. Ez a hitlettl fgg. Nha ezek knny megprbltatsok, nha nehezek s elfordul, hogy drmaiak. Megprbltatsok idejn magnyosnak rezhetjk magunkat, de Isten kegyelme, a gyzedelmes hit kegyelme, soha nem hagy el minket. Ezrt gyzhetnk le minden prbattelt.” (Keljetek fl, menjnk! 148. old.)
A Szentatya felszlt minket sajt gyngesgeink s a gonosz eri ellen vvott harcra. Ennek a drmai kzdelemnek a jelkpe a lengyel katonknak 1939. szeptemberben, a nmetek ellen vvott kzdelmes harca Westerplatte-n, amely azta a „drmai prba sorn megrztt hsg” szimblumv vlt. Hsgesnek kell maradnunk Krisztushoz, az Evanglium parancsaihoz. II. Jnos Pl arra szlt, hogy sose gyzhessen a „mindig tbbet akarok magamnak-elv. Mert ilyenkor az ember elvesztheti a legnagyobb rtket, amivel rendelkezik, az embersgt, lelkiismerett, mltsgt. Ezrt mondja: „Kveteljetek meg dolgokat sajt magatoktl, mg akkor is, ha ms nem vr tletek semmit. Mindenkinek meg van az letben a sajt hsi csatja. Egy olyan feladat, amelyet fl kell vllalnia, el kell vgeznie. Egy olyan j gy, amirt nem lehet nem harcolnia. Egy ktelessg, amely ell nem lehet kitrni. Nem lehet dezertlni. Van egy igazsg, rend s rtk, amit „meg kell vdeni” magunkban, krlttnk, amint a lengyel katonk is vdtk Westerplattet. Igen, meg kell vdeni – magunknak s msoknak.” (Westerplatte, 1987. jnius 12.)
Az r Jzus nagyon vgyakozik arra, hogy szentt vljon az ember. Ha vlaszolsz hvsra, s a hit szerinti letet vlasztod, az engedelmessget s az Isten terveivel val teljes egyttmkds nehz feladatt, akkor rszed lesz a legfantasztikusabb valsgban, teljesen szabadd s szeret emberr vlsz, vagyis szentt.
Isten Szolgja, II. Jnos Pl tantsa s lete tudatostsa bennnk, hogy a szentsgre val trekvs minden ember szmra nem csak lehetsg, hanem igenis ktelessg, amely embersgnk lnyegbl fakad, mert Isten kpre s hasonlatossgra lettnk teremtve.
„Mint engedelmes gyermekek, ne szabjtok magatokat a ti korbbi kvnsgaitokhoz, amelyek tudatlansgotok alatt szlettek bennetek; hanem amikppen szent az, aki elhvott titeket, ti is szentek legyetek teljes letetekben. Mert meg van rva Szentek legyetek, mert n szent vagyok” (1Pt 1, 14-16).
|